Micro Commercial Components (MCC) BZT52C24LP-TP
BZT52C24LP-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C24LP-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 24V 250MW SOD882
Datasheet Download
BZT52C24LP-TP.pdf
Availability of BZT52C24LP-TP
QUANTITY
BZT52C24LP-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C24LP-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C24LP-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product100 mW Zener Diode in SOD-882 Package
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±6%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C24LP-TP
Related LinksBZT52C, BZT52C24LP-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C24LP-TP Details Description
Related parts for BZT52C24LP-TP
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 5POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PIN datasheet.pdf