Micro Commercial Components (MCC) BZT52C24S-TP
BZT52C24S-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C24S-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C24S-TP.pdf
Availability of BZT52C24S-TP
QUANTITY
BZT52C24S-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C24S-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C24S-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C24S-TP
Related LinksBZT52C, BZT52C24S-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C24S-TP Details Description
Related parts for BZT52C24S-TP
IC BATT CHARGER CTRLR 4A 20SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 14PS .100 SGL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
CONN RCPT 58POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf