Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C27-E3-08
BZT52C27-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C27-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C27-E3-08.pdf
Availability of BZT52C27-E3-08
QUANTITY
BZT52C27-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C27-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C27-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C27-E3-08
Related LinksBZT52C2, BZT52C27-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C27-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C27-E3-08
CAP FILM 1500PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 26POS VERT .112" datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS .050 RED datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf