Micro Commercial Components (MCC) BZT52C27S-TP
BZT52C27S-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C27S-TP
Brief Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C27S-TP.pdf
Availability of BZT52C27S-TP
QUANTITY
BZT52C27S-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C27S-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C27S-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±7%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C27S-TP
Related LinksBZT52C, BZT52C27S-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C27S-TP Details Description
Related parts for BZT52C27S-TP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .094" datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 400A 690VAC NON STD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IGBT MOD NX 600A 1200V DUAL datasheet.pdf