Diodes Incorporated BZT52C33-7
BZT52C33-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C33-7
Brief Description
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C33-7.pdf
Availability of BZT52C33-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C33-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C33-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C33-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 23.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C33-7
Related LinksBZT52, BZT52C33-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C33-7 Details Description
Related parts for BZT52C33-7
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 25M datasheet.pdf
CAP CER 4PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf