Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C36-E3-08
BZT52C36-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C36-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C36-E3-08.pdf
Availability of BZT52C36-E3-08
QUANTITY
BZT52C36-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C36-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C36-E3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C36-E3-08
Related LinksBZT52C3, BZT52C36-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C36-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C36-E3-08
RES SMD 0.05 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMOMETER DUAL CHANNEL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf