Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C36-E3-08
BZT52C36-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C36-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C36-E3-08.pdf
Availability of BZT52C36-E3-08
QUANTITY
BZT52C36-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C36-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C36-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C36-E3-08
Related LinksBZT52C3, BZT52C36-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C36-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C36-E3-08
RES SMD 91K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 4.8V 700MAH datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 1A 170VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.23A 40 MOHM SMD datasheet.pdf