Micro Commercial Components (MCC) BZT52C39-TP
BZT52C39-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C39-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C39-TP.pdf
Availability of BZT52C39-TP
QUANTITY
BZT52C39-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C39-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C39-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C39-TP
Related LinksBZT52, BZT52C39-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C39-TP Details Description
Related parts for BZT52C39-TP
FIXED IND 12MH 46MA 143 OHM TH datasheet.pdf
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
SCD 3.81/16/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 15W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf