Micro Commercial Components (MCC) BZT52C39-TP
BZT52C39-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C39-TP
Brief Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C39-TP.pdf
Availability of BZT52C39-TP
QUANTITY
BZT52C39-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C39-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C39-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C39-TP
Related LinksBZT52, BZT52C39-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C39-TP Details Description
Related parts for BZT52C39-TP
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 15NS 64STQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf