Diodes Incorporated BZT52C3V6-13
BZT52C3V6-13 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V6-13
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V6-13.pdf
Availability of BZT52C3V6-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C3V6-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V6-13
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V6-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V6-13
Related LinksBZT52C, BZT52C3V6-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C3V6-13 Details Description
Related parts for BZT52C3V6-13
IC MCU 8-BIT 8K 16MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BOARD FOR R8C/M12A datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf