Diodes Incorporated BZT52C4V3-13
BZT52C4V3-13 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C4V3-13
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C4V3-13.pdf
Availability of BZT52C4V3-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C4V3-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C4V3-13
Internal Part NumberEIS-BZT52C4V3-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±7%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C4V3-13
Related LinksBZT52C, BZT52C4V3-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C4V3-13 Details Description
Related parts for BZT52C4V3-13
JUMPER-H1503TR/A2015S/H1503TR 6" datasheet.pdf
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 15MHZ 16VQFN datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 8COL RT ANG datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf