Diodes Incorporated BZT52C51S-7
BZT52C51S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C51S-7
Brief Description
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C51S-7.pdf
Availability of BZT52C51S-7
QUANTITY
BZT52C51S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C51S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C51S-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN OtherMultiple Device Changes 29/Apr/2013
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C51S-7
Related LinksBZT52, BZT52C51S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C51S-7 Details Description
Related parts for BZT52C51S-7
FIXED IND 47UH 590MA 252 MOHM datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf