Diodes Incorporated BZT52C5V1-7-F
BZT52C5V1-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V1-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C5V1-7-F.pdf
Availability of BZT52C5V1-7-F
QUANTITY
BZT52C5V1-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V1-7-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V1-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V1-7-F
Related LinksBZT52C, BZT52C5V1-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C5V1-7-F Details Description
Related parts for BZT52C5V1-7-F
ROUND SPACER #8 BRASS 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf