Diodes Incorporated BZT52C5V1-7
BZT52C5V1-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V1-7
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C5V1-7.pdf
Availability of BZT52C5V1-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C5V1-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V1-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V1-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V1-7
Related LinksBZT52, BZT52C5V1-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C5V1-7 Details Description
Related parts for BZT52C5V1-7
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SC POWER CONN 12AWG BLUE COVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 91.5X25.5MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247 datasheet.pdf