Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V1T-TP
BZT52C5V1T-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V1T-TP
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 100MW SOD523
Datasheet Download
BZT52C5V1T-TP.pdf
Availability of BZT52C5V1T-TP
QUANTITY
BZT52C5V1T-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V1T-TP
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V1T-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
PCN PackagingSOD-523 Reel Qty 23/Feb/2012
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±6%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V1T-TP
Related LinksBZT52C, BZT52C5V1T-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZT52C5V1T-TP Details Description
Related parts for BZT52C5V1T-TP
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
18 MTE HDR SRRA LATCH W/HLDWN datasheet.pdf
ER 12C 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
LC2MOS Precision 5 V/3 V Quad SPST Switches IC datasheet.pdf