Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C5V6-E3-18
BZT52C5V6-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V6-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C5V6-E3-18.pdf
Availability of BZT52C5V6-E3-18
QUANTITY
BZT52C5V6-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V6-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V6-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V6-E3-18
Related LinksBZT52C5, BZT52C5V6-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C5V6-E3-18 Details Description
Related parts for BZT52C5V6-E3-18
RFID ANT TYPE-B 600X800 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf