Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C5V6-HE3-18
BZT52C5V6-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C5V6-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C5V6-HE3-18.pdf
Availability of BZT52C5V6-HE3-18
QUANTITY
BZT52C5V6-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C5V6-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C5V6-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C5V6-HE3-18
Related LinksBZT52C5V, BZT52C5V6-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C5V6-HE3-18 Details Description
Related parts for BZT52C5V6-HE3-18
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 74POS VERT datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 0.57A SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SNT4A datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPEN FRONT FRAME 233X264X19MM datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 12POS datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf