Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C8V2-E3-18
BZT52C8V2-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C8V2-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C8V2-E3-18.pdf
Availability of BZT52C8V2-E3-18
QUANTITY
BZT52C8V2-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C8V2-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZT52C8V2-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C8V2-E3-18
Related LinksBZT52C8, BZT52C8V2-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C8V2-E3-18 Details Description
Related parts for BZT52C8V2-E3-18
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 12.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf