Diodes Incorporated BZT52C8V2S-7
BZT52C8V2S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C8V2S-7
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C8V2S-7.pdf
Availability of BZT52C8V2S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C8V2S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C8V2S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C8V2S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C8V2S-7
Related LinksBZT52C, BZT52C8V2S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C8V2S-7 Details Description
Related parts for BZT52C8V2S-7
CONN PLUG 20POS DL VERT 0.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf