Diodes Incorporated BZT52C9V1S-7
BZT52C9V1S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C9V1S-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C9V1S-7.pdf
Availability of BZT52C9V1S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C9V1S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C9V1S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C9V1S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C9V1S-7
Related LinksBZT52C, BZT52C9V1S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C9V1S-7 Details Description
Related parts for BZT52C9V1S-7
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 7POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 14AWG 25' datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf