NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZT52H-B47,115
BZT52H-B47,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52H-B47,115
Brief Description
DIODE ZENER 47V 375MW SOD123F
Datasheet Download
BZT52H-B47,115.pdf
Availability of BZT52H-B47,115
QUANTITY
BZT52H-B47,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52H-B47,115
Internal Part NumberEIS-BZT52H-B47,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max375mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 32.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52H-B47,115
BZT52H-B47,115 Details Description
Related parts for BZT52H-B47,115
GROUND POINT F/MAT DUAL ESD 15' datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 8W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf