Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55A18-GS18
BZT55A18-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55A18-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55A18-GS18.pdf
Availability of BZT55A18-GS18
QUANTITY
BZT55A18-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55A18-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55A18-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55A18-GS18
Related LinksBZT55A, BZT55A18-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55A18-GS18 Details Description
Related parts for BZT55A18-GS18
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 40POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf