Diodes Incorporated BZT585B10T-7
BZT585B10T-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT585B10T-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 350MW SOD523
Datasheet Download
BZT585B10T-7.pdf
Availability of BZT585B10T-7
QUANTITY
BZT585B10T-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT585B10T-7
Internal Part NumberEIS-BZT585B10T-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT585B10T-7
Related LinksBZT585, BZT585B10T-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT585B10T-7 Details Description
Related parts for BZT585B10T-7
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2450 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
ADAPTER SKT 64QFNS ISPCLK 5410D datasheet.pdf
3-ROW 36-WAY M H 4MM PCT W/BM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf