Bulgin BZV01/A0620/10
BZV01/A0620/10 picture photo
Mfg. Part Number
BZV01/A0620/10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
PWR INLET MOD FILTERED DP 6A
Datasheet Download
BZV01/A0620/10.pdf
Availability of BZV01/A0620/10
QUANTITY
BZV01/A0620/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV01/A0620/10
Internal Part NumberEIS-BZV01/A0620/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPolysnap® BZV
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsRectangular - 34.40mm x 70.10mm
Panel Thickness0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV01/A0620/10
Related LinksBZV01/A, BZV01/A0620/10 Datasheet, Bulgin Distributor
BZV01/A0620/10 Details Description
Related parts for BZV01/A0620/10
FIXED IND 470UH 4.2A 94 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 10W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REPLACEMENT QC LEAD SET DX20 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf