| Internal Part Number | EIS-BZV03/A0333/15 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | Polysnap® BZV | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades - Module | |
| Current - IEC | 10A | |
| Voltage - IEC | 250VAC | |
| Current - UL | 15A | |
| Voltage - UL | 250VAC | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial | |
| Fuse | Yes | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |
| Switch Features | Switch On-Off | |
| Features | Bleed Resistor, Surge Protection, Voltage Selector | |
| Fuse Holder, Drawer | Fuse Holder | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 34.40mm x 76.50mm | |
| Panel Thickness | 0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm) | |