NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-B5V6,115
BZV55-B5V6,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-B5V6,115
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-B5V6,115.pdf
Availability of BZV55-B5V6,115
QUANTITY
BZV55-B5V6,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-B5V6,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-B5V6,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-B5V6,115
BZV55-B5V6,115 Details Description
Related parts for BZV55-B5V6,115
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 146MA 4.72 OHM datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 323FCBGA datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' OPEN END datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 40W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
10000UF 25V 30X25 datasheet.pdf