NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-B6V2,115
BZV55-B6V2,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-B6V2,115
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-B6V2,115.pdf
Availability of BZV55-B6V2,115
QUANTITY
BZV55-B6V2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-B6V2,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-B6V2,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-B6V2,115
BZV55-B6V2,115 Details Description
Related parts for BZV55-B6V2,115
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 8SIP datasheet.pdf
HEAT SINK 17MM X 17MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
DRAG PLATE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.175A TO92-3 datasheet.pdf