NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C51,135
BZV55-C51,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C51,135
Brief Description
DIODE ZENER 51V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C51,135.pdf
Availability of BZV55-C51,135
QUANTITY
BZV55-C51,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C51,135
Internal Part NumberEIS-BZV55-C51,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)180 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 35.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C51,135
BZV55-C51,135 Details Description
Related parts for BZV55-C51,135
CAP ARRAY 1.0UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 31.59"L X 25.59"W datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf