NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C62,115
BZV55-C62,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C62,115
Brief Description
DIODE ZENER 62V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C62,115.pdf
Availability of BZV55-C62,115
QUANTITY
BZV55-C62,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C62,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-C62,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)215 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C62,115
BZV55-C62,115 Details Description
Related parts for BZV55-C62,115
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 9A 26 MOHM TH datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf