NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-C75,135
BZV55-C75,135 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-C75,135
Brief Description
DIODE ZENER 75V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-C75,135.pdf
Availability of BZV55-C75,135
QUANTITY
BZV55-C75,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-C75,135
Internal Part NumberEIS-BZV55-C75,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-C75,135
BZV55-C75,135 Details Description
Related parts for BZV55-C75,135
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE 2MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 35 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 2A/4A 20DSBGA datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 5C SHLD 600V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TDC7200 datasheet.pdf
390UF 450V 40X40MM 85C 10000H datasheet.pdf