NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV85-C68,113
BZV85-C68,113 picture photo
Mfg. Part Number
BZV85-C68,113
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZV85-C68,113.pdf
Availability of BZV85-C68,113
QUANTITY
BZV85-C68,113 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV85-C68,113
Internal Part NumberEIS-BZV85-C68,113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 48V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV85-C68,113
BZV85-C68,113 Details Description
Related parts for BZV85-C68,113
CONN PC PIN CIRC .053DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 100UH 1.0A datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
TTS 450 ADH TAPE 1"X100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf