NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV90-C9V1,115
BZV90-C9V1,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV90-C9V1,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W SC73
Datasheet Download
BZV90-C9V1,115.pdf
Availability of BZV90-C9V1,115
QUANTITY
BZV90-C9V1,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV90-C9V1,115
Internal Part NumberEIS-BZV90-C9V1,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV90-C9V1,115
BZV90-C9V1,115 Details Description
Related parts for BZV90-C9V1,115
CONN SOCKET 120POS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 58MA 51 OHM TH datasheet.pdf
38 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SCREW,SOC HD,SHLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf