NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV90-C9V1,115
BZV90-C9V1,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV90-C9V1,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W SC73
Datasheet Download
BZV90-C9V1,115.pdf
Availability of BZV90-C9V1,115
QUANTITY
BZV90-C9V1,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV90-C9V1,115
Internal Part NumberEIS-BZV90-C9V1,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 50mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C