Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C27-TR
BZW03C27-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C27-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C27-TR.pdf
Availability of BZW03C27-TR
QUANTITY
BZW03C27-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C27-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C27-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-64, Axial
Supplier Device PackageSOD-64
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C27-TR
Related LinksBZW03, BZW03C27-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C27-TR Details Description
Related parts for BZW03C27-TR
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-20AWG #10 datasheet.pdf
IC USB MULTIMEDIA SWITCH 20-UMLP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
COVER DUCT PVC BLUE 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V 20% X6S 1206 datasheet.pdf