Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C27-TR
BZW03C27-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C27-TR
Brief Description
DIODE ZENER 27V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C27-TR.pdf
Availability of BZW03C27-TR
QUANTITY
BZW03C27-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C27-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C27-TR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C27-TR
Related LinksBZW03, BZW03C27-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C27-TR Details Description
Related parts for BZW03C27-TR
MOSFET N-CH 20V 110A TO-220AB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 50V 2917 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf