Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03C9V1-TR
BZW03C9V1-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03C9V1-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03C9V1-TR.pdf
Availability of BZW03C9V1-TR
QUANTITY
BZW03C9V1-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03C9V1-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03C9V1-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-64, Axial
Supplier Device PackageSOD-64
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03C9V1-TR
Related LinksBZW03C, BZW03C9V1-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03C9V1-TR Details Description
Related parts for BZW03C9V1-TR
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPTIC SERCOS SMA datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC SWITCH SPST CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 20V 20A 0402 datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf