Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D18-TR
BZW03D18-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D18-TR
Brief Description
DIODE ZENER 18V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D18-TR.pdf
Availability of BZW03D18-TR
QUANTITY
BZW03D18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D18-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03D18-TR
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±10%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D18-TR
Related LinksBZW03, BZW03D18-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D18-TR Details Description
Related parts for BZW03D18-TR
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 64POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.4A 104 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RECPT ASSY 7POS datasheet.pdf