Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D270-TAP
BZW03D270-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D270-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 270V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D270-TAP.pdf
Availability of BZW03D270-TAP
QUANTITY
BZW03D270-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D270-TAP
Internal Part NumberEIS-BZW03D270-TAP
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)270V
Tolerance±10%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)1200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 194V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D270-TAP
Related LinksBZW03D, BZW03D270-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D270-TAP Details Description
Related parts for BZW03D270-TAP
FERRULE 4 0MM 22 ORG 1 = 100PCS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 330-330MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH F16KDX 272PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 272.7VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL datasheet.pdf