Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-154HE3/73
BZW04-154HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-154HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-154HE3/73.pdf
Availability of BZW04-154HE3/73
QUANTITY
BZW04-154HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-154HE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-154HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-154HE3/73
Related LinksBZW04-1, BZW04-154HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-154HE3/73 Details Description
Related parts for BZW04-154HE3/73
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE RFI PWR LINE 50A datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 65VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 523 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV ISO 16-LLP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN RA datasheet.pdf