Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-171B-E3/54
BZW04-171B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-171B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-171B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-171B-E3/54
QUANTITY
BZW04-171B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-171B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-171B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-171B-E3/54
Related LinksBZW04-17, BZW04-171B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-171B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-171B-E3/54
RES SMD 220 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING STR 2AWG .212 DIA HOLE datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 4CH 196NFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TB11 GLAND PLATE SIDE ST PA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.32K OHM 1206 datasheet.pdf