Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-171B-E3/73
BZW04-171B-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-171B-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-171B-E3/73.pdf
Availability of BZW04-171B-E3/73
QUANTITY
BZW04-171B-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-171B-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-171B-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-171B-E3/73
Related LinksBZW04-17, BZW04-171B-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-171B-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-171B-E3/73
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC R/S LATCH 3-STATE QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MARKER CARD FOR 120 TERM BLOCKS datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W T18 datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf