Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-188BHE3/73
BZW04-188BHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-188BHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-188BHE3/73.pdf
Availability of BZW04-188BHE3/73
QUANTITY
BZW04-188BHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-188BHE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-188BHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-188BHE3/73
Related LinksBZW04-18, BZW04-188BHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-188BHE3/73 Details Description
Related parts for BZW04-188BHE3/73
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A D-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf