Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-239-E3/54
BZW04-239-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-239-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-239-E3/54.pdf
Availability of BZW04-239-E3/54
QUANTITY
BZW04-239-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-239-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-239-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)239V
Voltage - Breakdown (Min)266V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp384V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.1A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-239-E3/54
Related LinksBZW04-2, BZW04-239-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-239-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-239-E3/54
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CABLE UMC LP-SMA PLUG .81 250MM datasheet.pdf
IC GATE AND 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 110POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf