Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-376-E3/54
BZW04-376-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-376-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-376-E3/54.pdf
Availability of BZW04-376-E3/54
QUANTITY
BZW04-376-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-376-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-376-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp603V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)670mA
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-376-E3/54
Related LinksBZW04-3, BZW04-376-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-376-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-376-E3/54
RES SMD 3.09K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 40A 0.65 MOHM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DO214AB datasheet.pdf
424-0001-01100 datasheet.pdf
FILTER LC 40PF 100MA 0504 datasheet.pdf