Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-78HE3/73
BZW04-78HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-78HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 125VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-78HE3/73.pdf
Availability of BZW04-78HE3/73
QUANTITY
BZW04-78HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-78HE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-78HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-78HE3/73
Related LinksBZW04-7, BZW04-78HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-78HE3/73 Details Description
Related parts for BZW04-78HE3/73
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 1.5K OHM 13SIP datasheet.pdf
1" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf