NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX284-B20,115
BZX284-B20,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX284-B20,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 400MW SOD2
Datasheet Download
BZX284-B20,115.pdf
Availability of BZX284-B20,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX284-B20,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX284-B20,115
Internal Part NumberEIS-BZX284-B20,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-110
Supplier Device PackageSOD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX284-B20,115
BZX284-B20,115 Details Description
Related parts for BZX284-B20,115
CAP MICA 200PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP CV/CC 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
NON INSL COPPER SEAMLESS RING TE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf