NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX384-B5V6,115
BZX384-B5V6,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384-B5V6,115
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
Datasheet Download
BZX384-B5V6,115.pdf
Availability of BZX384-B5V6,115
QUANTITY
BZX384-B5V6,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384-B5V6,115
Internal Part NumberEIS-BZX384-B5V6,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 26/Oct/2013
Copper Bond Wire 14/Dec/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384-B5V6,115
BZX384-B5V6,115 Details Description
Related parts for BZX384-B5V6,115
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 50POS 30AU datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 20-60V PNL MT datasheet.pdf
IC ADC 11-BIT 200MSPS 56-LFCSP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
BLUETOOTH SERIAL PORT MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf