NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX384-C6V2,115
BZX384-C6V2,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384-C6V2,115
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD323
Datasheet Download
BZX384-C6V2,115.pdf
Availability of BZX384-C6V2,115
QUANTITY
BZX384-C6V2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384-C6V2,115
Internal Part NumberEIS-BZX384-C6V2,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 26/Oct/2013
Copper Bond Wire 14/Dec/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384-C6V2,115
BZX384-C6V2,115 Details Description
Related parts for BZX384-C6V2,115
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE NON-INV 8ULLGA datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A TO220FP-5 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf