Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B18-G3-18
BZX384B18-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B18-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B18-G3-18.pdf
Availability of BZX384B18-G3-18
QUANTITY
BZX384B18-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B18-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384B18-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B18-G3-18
Related LinksBZX384B, BZX384B18-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B18-G3-18 Details Description
Related parts for BZX384B18-G3-18
RELAY SSR SCR 45A 530V PNL MNT datasheet.pdf