Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B27-E3-08
BZX384B27-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B27-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B27-E3-08.pdf
Availability of BZX384B27-E3-08
QUANTITY
BZX384B27-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B27-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX384B27-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B27-E3-08
Related LinksBZX384B, BZX384B27-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B27-E3-08 Details Description
Related parts for BZX384B27-E3-08
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 10POS MALE datasheet.pdf
IC DRIVER RECT SYNC CONV 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf